przestępca

Współpraca Polski i Niemiec w zakresie wykrywania i zwalczania przestępczości

Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec podpisali w Zgorzelcu umowę o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych. Prace nad nowym porozumieniem trwały 2,5 roku. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, zdaniem ministra spraw wewnętrznych nowa umowa pozwoli wszystkim służbom na lepszą kooperację. Jednocześnie minister Sienkiewicz przypomniał, że już od 2007 roku na pograniczu działają wspólne patrole, które ściśle ze sobą współpracują.

Ponadto podpisana w Zgorzelcu umowa nadaje dodatkowe uprawnienia funkcjonariuszom z obu państw. Przykładowo polski policjant zostanie uprawniony do zatrzymania sprawcy przestępstwa na terenie Niemiec, a niemiecki funkcjonariusz będzie mógł dokonać tej czynności na terytorium Polski. W planach jest także tworzenie wspólnych grup operacyjno-śledczych.

Nowa umowa międzynarodowa gwarantuje służbom obu krajów dostęp do informacji na temat danych osób, jak również dokumentów ,czy np. pojazdów. Funkcjonariusze obu państw mogą wspólnie lub samodzielnie działać na terytorium drugiego państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *