adwokat

Jak wygląda pomoc adwokata i czy warto z niej skorzystać?

„Adwokat”, a więc na przykład Adwokat Trochimiuk, to zawód, który każdy zapewne zna choćby ze słyszenia – i wiele osób darzy go dużym szacunkiem. Niektórym usługi prawnicze, w tym adwokackie, mogą kojarzyć się jedynie z dużymi, skomplikowanymi sprawami, stąd też w mniej istotnych sprawach może nie przyjść im nawet do głowy, aby z nich skorzystać.

W rzeczywistości jednak pomoc adwokata może wyglądać bardziej różnorodnie i w związku z tym przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Tak więc, czy i kiedy warto z niej skorzystać? Wyjaśniamy!

Co składa się na pomoc adwokata?

Pomoc adwokata to nie tylko reprezentowanie klienta przed sądem, chociaż oczywiście jest to niezwykle istotne zadanie. Wsparcie adwokata może objawiać się także chociażby udzielaniem ustnej lub pisemnej opinii prawnej. W praktyce oznacza to na przykład doradzenie, czy opisana sytuacja nosi znamiona przestępstwa, czy potencjalny pozew w określonej sprawie ma szanse zakończenia się powodzeniem bądź czy zapisy wskazanej umowy są w pełni zgodne z prawem.

Dodatkowo, adwokat może brać udział we wszelkiej maści negocjacjach po stronie klienta, aby zapewnić jak najlepsze rozstrzygnięcie sprawy. W przypadku klientów biznesowych może nawet zajmować się takimi kwestiami, jak obsługa prawna spółek (np. ich rejestracja) czy obsługa należności (dłużnicy mogą być bardziej zmotywowani listem od kancelarii adwokackiej niż firmy windykacyjnej bądź samego wierzyciela). Warto wspomnieć, że klienci biznesowi mogą liczyć nie tylko na jednorazową pomoc prawną, ale też stałe wsparcie w ramach abonamentu, którego wysokość i zakres ustalane są zawsze indywidualnie.

Czy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Każdy ma obowiązek przestrzegać prawa, ale nie da się ukryć, że jest ono niebywale skomplikowane. W codziennym życiu z reguły wystarczy intuicja, aby go nie łamać, ale kiedy przychodzi do sprawy w sądzie czy analizy prawnej kontraktu, bez profesjonalnej wiedzy się nie obejdzie. Decydując się na skorzystanie z usług adwokata, możemy mieć pewność, że żadne kluczowe kwestie nie zostaną przeoczone, a ewentualne porady będą w pełni zgodne ze stanem faktycznym.

Adwokat nie tylko posiada ogromną wiedzę i doświadczenie, ale też dostęp do odpowiednich narzędzi. Załóżmy, że szukamy porady w sprawie wydarzeń, które rozegrały się 5 lat temu. Od tego czasu wiele ustaw mogło zostać znowelizowanych bądź zastąpionych innymi, wydane zostało też z pewnością wiele rozporządzeń. Jeśli przeciętna osoba chciałaby ustalić stan prawny na określoną datę z przeszłości, a nie aktualną, musiałaby spędzić długie godziny na stronie sejmu, analizując różne czynniki. Jest wysoce prawdopodobne, że coś by przegapiła lub się pomyliła.

Z kolei adwokaci i ogółem prawnicy dysponują dostępem do specjalnego oprogramowania, które agreguje źródła prawa i komentarze do nich, a także pozwala kilkoma kliknięciami uzyskać dostęp konkretnie do przepisów obowiązujących w wybranym dniu. Jego koszty są zbyt wysokie, aby zakup się opłacał osobie postronnej, więc najprościej jest po prostu powierzyć sprawę specjaliście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *