XII Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego 2012
W dniach 15.07 – 21.07.2012 odbył się już XII Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Regionalny Trójkąt Weimarski to trójstronne porozumienie między Województwem Śląskim, Północną Nadrenią-Westfalią w Niemczech oraz Nord-Pas de Calais we Francji.
W tym roku młodzi Europejczycy zjechali się do Bielska-Białej by debatować o przyszłości Zjednoczonej Europy, a temat tegorocznego szczytu brzmiał: „Europa w obliczu kryzysu: więcej rygoru czy solidarności?”
W odpowiedzi na to pytanie miały pomóc liczne spotkania z przedstawicielami różnych środowisk. I tak młodzi uczestnicy dyskutowali m.in. z eurodeputowanym Janem Olbrychtem, Adamem Matusiewiczem – Marszałkiem Województwa Śląskiego, Jerzym Gorzelikiem – członkiem Zarządu Województwa Śląskiego, Angelicą Schwall-Düren – Minister Kraju Związkowego Północnej Nadrenii-Westfalii do Spraw Federalnych, Europy i Mediów, Majdouline Sbai – Wiceprzewodniczącą Rady Regionalnej Nord-Pas de Calais, Heidrun Jung – zastępczynią Konsula Generalnego RFN, Alainem Schneiderem – zastępcą Konsula Generalnego Francji, Jackiem Brzezinką – posłem na Sejm RP.
Wspomniane dyskusje moderowali Marek Czyż oraz dr Witold Potwora zapewniając im profesjonalny i płynny przebieg.
Niewątpliwie ciekawym doświadczeniem była także wizyta w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie miała miejsce uroczystość podpisania nowego Porozumienia o współpracy pomiędzy Województwem Śląskim i Regionem Nord-Pas de Calais.
Uczestnicy Szczytu oprócz debat mogli poznać region województwa Śląskiego od strony turystycznej – wycieczki górskie, czy też zwiedzanie zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu były przyjemnym momentem odpoczynku.
Podczas Szczytu wiele czasu poświęcano dyskusjom na temat funduszy europejskich, skuteczności ich pozyskiwania, a także aspektu ich użyteczności w kontekście całej Unii Europejskiej.
Poszczególne debaty mogą skłonić do pewnych wniosków. Unia Europejska to dobry ekonomiczny projekt, który nam, Europejczykom po prostu się opłaca. Fundusze Europejskie nie tylko pomagają dwunastu nowym państwom członkowskim gonić w rozwoju ekonomicznym Europę Zachodnią, ale przy tym napędzają gospodarki krajów tzw. Starej Unii tworząc dla nich rynek zbytu.
Unia Europejska pozwala Europejczykom na realizowanie wzniosłego projektu Zjednoczonej Europy, gdzie brak jest konfliktów zbrojnych, a granice między państwami nie istnieją. Nam, mieszkańcom Europy powinno zależeć na ciągłym rozwoju tego projektu, gdyż zachowanie pokoju w Europie jest tak naprawdę bezcenne i warto wiele poświęcić by ten stan utrzymać.
W obecnej chwili potrzeba nam racjonalnych, dobrze zaplanowanych rozwiązań prawno-ekonomicznych, które pozwolą na wyjście z kryzysu, jednocześnie dając pewien impuls dla całego świata, że gospodarka UE gwarantuje wciąż wysoką jakość oraz, że państwa członkowskie Unii mają przed sobą jeszcze wiele perspektyw.