kgo

Zagadkowy KGO – co to znaczy?

Od kilku lat przy cenach wielu sprzętów możemy dostrzec skrót KGO wraz z pewną, niewielką zazwyczaj, wielkością pieniężną.

KGO to koszt gospodarowania odpadami. Można spotkać także inne jego nazwy, takie jak opłata recyklingowa czy podatek ekologiczny.

KGO jest przeznaczony na sfinansowanie zbierania, przetwarzania, odzysku, recyklingu i unieszkodliwiania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Koszt gospodarowania odpadami może być uwidoczniony nie tylko przy etykiecie z ceną produktu, ale również jako informacja na fakturze lub paragonie fiskalnym.

Nie jest on żadną kaucją, nie podlega zwrotowi, konsument ponosi ten ciężar przy zakupie nowego sprzętu. KGO ma mieścić się w cenie produktu, nie może być dodatkowo doliczany.

KGO wynosi od kilku groszy do kilkunastu złotych. Pobiera się go od wielu sprzętów gospodarstwa domowego m.in. odbiorników radiowych i telewizyjnych, odtwarzaczy MP3/4, urządzeń do strzyżenia, suszenia włosów, szczotkowania zębów, golenia, masażu oraz pozostałych urządzeń do pielęgnacji ciała, a także chłodziarek, zamrażarek lub chłodziarko – zamrażarek.

Zadaniem KGO jest wpływanie na wzrost wiedzy z zakresu ekologii i poszerzanie tzw. świadomości ekologicznej, w tym dbałości o otaczające nas środowisko naturalne.

Przy okazji wyjaśniania czym jest KGO warto przypomnieć, że osoba nabywająca nowy sprzęt ma prawo do bezpłatnego zwrotu zużytego sprzętu z zastrzeżeniem, że ilość i rodzaj zwracanego sprzętu musi odpowiadać ilości i rodzajowi sprzętu nabywanego (tzw. zasada 1:1).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *