prezes

Ile zarabiają prezesi spółek w Polsce?

W zeszłym roku mediana całkowitego wynagrodzenia równała się kwocie 518,3 tys. zł. Wynik obejmował prezesów, wiceprezesów oraz prokurentów, którzy pracowali w spółkach notowanych na GPW.

Czy to odpowiednie wynagrodzenie w stosunku do obejmowanego stanowiska?

Kwoty z dużą ilością zer

Kto zarobił najwięcej? Otóż osoby, które związane były z 30 największymi i najbardziej płynnymi spółkami, czyli krótko mówiąc – WIG30. Astronomiczna kwota obejmuje 1,6 mln zł i jest to wynik na rok 2013. Około 790 tys. zł rocznie zarabiali pracujący w spółkach z WIG 50, co daje nam o połowę niższą sumę, niż w przypadku osób związanych z WIG 30.

Kto najmniej zarobił?

Jak się okazuję najmniej zarobili menadżerowie pozostałych spółek. W ciągu 12 miesięcy otrzymali oni „tylko” 363,9 tys. zł. Z badań wynika, że zarządcy w spółkach z WIG 30 mieli o 77 proc. wyższe płace od poprzedników.

Płaca płacy nierówna

Dla porównania: według Głównego Urzędu Statystycznego z 2014r. przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2014 r. wyniosło 3895,31 zł brutto. Z kolei minimalne wynagrodzenie w Polsce jest równe 1680 zł brutto.

Badania zostały przeprowadzone przez doradztwo w zakresie wynagradzania, Sedlak&Sedlak. „Pod lupę” wzięto 1254 menadżerów, którzy związani byli ze spółkami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Statystyki ukazały się już po raz dziesiąty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *