zarobki prawników

Zarobki prawników

Adwokaci zarabiający 100 tysięcy złotych miesięcznie, komornicy pławiący się w luksusie oraz głodujący prokuratorzy.

Gdzie leży prawda wśród internetowych legend, mitów z najróżniejszych forów i plotek rodem z ,,Pudelka”?

Czy naprawdę wszyscy prawnicy prowadzą życie Rockeffelerów? Ustalmy raz na zawsze w oparciu o statystyki, ile zarabiają prawnicy.

Zarobki sędziów

Przyjrzyjmy się najpierw tak zwanej ,,budżetówce”. Dużym zainteresowaniem wśród aplikantów cieszy się droga zawodowa sędziego. Nic dziwnego. Początkujący sędzia zaczynający pracę w Sądzie Rejonowym może liczyć na 6500 złotych.

W zależności od lat pracy oraz zajmowanego stanowiska może osiągnąć nawet niespełna 8000 zł. Z kolei w Sądzie Okręgowym zarobki bazowe wahają się od 7500 złotych aż do około 9500.

Stosunkowo najlepiej zarabiającymi sędziami są sędziowie Sądów Apelacyjnych. Ich wynagrodzenie bowiem zaczynają się od niespełna 9.000 zł a kończą się na ponad 10000.

Trzeba jeszcze dodać, że każdemu z sędziów niezależnie od miejsca pracy mogą przysługiwać premie i dodatki ( do 500 zł).

Zarobki prokuratorów

Zarobki prokuratorów są uważane za najniższe. Czy słusznie? W 2010 rozporządzenie Ministra Finansów dokonało swoistej rewolucji. Od tego czasu zarobki oskarżycieli publicznych że są niemal identyczne jak dochody sędziów.

Podobnie również jak u reprezentantów Temidy zarobki będą zależały od zajmowanego stanowiska, czasu pracy i innych czynników. Prokuratorzy prokuratur rejonowych mogą liczyć na zarobki od 6500 aż do niespełna 8000 złotych.

Zdecydowanie nie możemy nazwać ich ,,małymi”. Patrząc dalej na strukturę organizacyjną prokuratury widzimy, że prokuratorzy prokuratur okręgowych zarabiają od ok. 7500 do ponad 9000zł.

Podobnie jak u sędziów najwyższe płace będą w prokuraturze apelacyjnej. Tam prawnik może zarabiać od niespełna 9000 zł do ponad 10000 złotych.

Zarobki komorników

A ile zarabia komornik? Na pewnym forum internetowym można wyczytać… 60000 złotych miesięcznie. Jak jest w rzeczywistości?

Bardzo trudno ustalić nam średnią, gdyż komornik sądowy zarabia odsetek od długu, który uda mu się ściągnąć. ,,Wiadomości Komornicze” chcąc zadać kłam mitycznym zarobkom tej grupy zawodowej wyliczyły, że z każdych 10000 zł długu, który wyegzekwuje komornik zostawia sobie około 1800 złotych.

Najtrudniej jednak jest jednoznacznie stwierdzić ile zarabiają adwokaci i radcowie prawni. Według pewnej części źródeł początkujący pan adwokat w małej kancelarii zarabia 2500 złotych.

Z czasem jednak (dla jednych krótszym, dla innych nieco dłuższym) pracodawcy podnoszą pensję. W większych kancelariach początkowe płace mogą oscylować nawet wokół 6000 zł.

A później? ,,Wynagrodzenia.pl” wyliczyły, że 25 % prawników zarabia mniej niż 4500, tyle samo powyżej 12000 zł miesięcznie, a mediana wynosi niespełna 9000. Dość podobnie jest u radców prawnych.

Na zarobki rzędu 3000 złotych może liczyć 25 % wykonawców tego zawodu. Taki sam procent osób z tej grupy zawodowej wzbogaca się miesięcznie o ponad 8000 zł. I trzeba przyznać, że te szacunki chyba najbliżej przystają do rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *