Zasiedzenie nieruchomości – na czym polega i kiedy następuje?
Polskie prawo własności przewiduje możliwość, wedle której użytkując nieprzerwanie nieruchomość przez wiele lat możemy stać się jej prawnym właścicielem. Aby tak się stało trzeba spełnić kilka warunków. Na czym dokładnie polega zasiedzenie nieruchomości i jakie są jego konsekwencje? Czy można zasiedzieć coś innego, niż budynek, gospodarstwo czy inny obiekt? Jakie warunki musimy spełnić, aby stać się posiadaczem samoistnym i czy nabycie nieruchomości drogą zasiedzenia wymaga od nas posiadania jakichkolwiek formalnych dokumentów w tej sprawie?
Spis treści
Zasiedzenie nieruchomości – co to jest?
Posiadanie nieruchomości wymaga od nas jako od właścicieli dopełnienia pewnych obowiązków. W sytuacji, gdy to zaniechamy i inna osoba przejmuje kontrolę nad naszą własnością, sprawując nad nią władzę taką, jak by była właścicielem, po upływie pewnego czasu obiekt ten może przejść w jej posiadanie. Proces ten nazywa się zasiedzeniem i może przebiegać na dwa różne sposoby: w dobrej woli lub w złej woli. W pierwszym przypadku potrzeba 20 lat nieprzerwanego zarządzania nieruchomością, by doszło do zmiany właściciela. W sytuacji, gdy ktoś czyni to w złej wierze, okres ten jest wydłużony do 30 lat. Nie potrzeba przy tym żadnej dokumentacji ani potwierdzenia ze strony notariusza czy sądu – zasiedzenie zachodzi automatycznie, gdy zostaną wypełnione wszystkie jego warunki.
Czy można zasiedzieć coś innego, niż nieruchomość?
Nieruchomości nie są jedynymi obiektami, które podpadają pod zasiedzenie. Sytuacja taka może dotyczyć również rzeczy, jak na przykład samochód, sprzęt elektroniczny czy dowolny inny przedmiot. Zasady zasiedzenia rzeczy są dokładnie takie same, jak w przypadku nieruchomości. Jedyna różnica polega na tym, że w przypadku ruchomości przejęcie na skutek zasiedzenia zachodzi zawsze po trzech latach. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://zasiedzenie-nieruchomosci.pl/.
Czym jest posiadanie samoistne?
Jednym z warunków, które muszą zajść by można było mówić o zasiedzeniu jest posiadanie samoistne. Posiadacz samoistny to osoba, która traktuje użytkowaną nieruchomość jako swoją własność i zachowuje się względem innych osób tak, jakby obiekt był jej własnością. Oznacza to, że osoba taka musi wyraźnie dać innym do zrozumienia, że to ona jest właścicielem. Może na przykład wydzierżawić posiadany obiekt lub oddać go na wynajem. W przypadku, gdy przedmiotem sprawy jest pole lub gospodarstwo rolne, działaniem takim będzie też między innymi obsiewanie pola i zbieranie plonów, praca przy zwierzętach i inne działania podejmowane w ramach prowadzenia gospodarstwa rolnego.
Jak wygląda stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości?
Co do zasady nabycie własności w wyniku zasiedzenia nie wymaga potwierdzenia w żaden oficjalny sposób. Dzieje się to automatycznie na mocy prawa własności po wyznaczonym upływie czasu i pod warunkiem, że pozostałe punkty również zostały spełnione. Osoby będące nowym właścicielem zwykle jednak decydują się przeprowadzić tzw. postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia. Robią to głównie po to, by otrzymać fizyczny dokument z sądu, potwierdzający że są nowym właścicielem nieruchomości w wyniku działania wspomnianych wyżej przepisów. Jest to dla nich swego rodzaju zabezpieczenie na wypadek, gdyby poprzedni właściciel próbował rościć sobie dalsze prawa do straconego obiektu.
Materiał zewnętrzny