śmieci

Zmiana ws. egzekucji zaległości za śmieci

Można śmiało powiedzieć – jak problem, to do skarbówki. Z takiego założenia wyszli najwyraźniej autorzy projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku śmieci w gminach.

W założeniu, egzekucją opłat za odbiór śmieci nie będą już zajmowały się gminy, a urzędy skarbowe. O całej sprawie informuje dzisiejsza ,,Rzeczpospolita”.

Eksperci sam pomysł raczej chwalą niż krytykują. Za powyższą zmianą przemawia między innymi brak doświadczenia gmin w tego typu działaniach i duże problemy, jakie rewolucja w śmieciach sprawiła.

To nie koniec zmian. Projekt doprecyzowuje kwestie segregowania odpadów. Do tej pory segregującym ustawa przyznawała niejako rabat, teraz będzie odwrotnie. To za segregacje zapłacimy mniej, a za opłatę za zmieszane odpady. Niby kosmetyczna zmiana, jednak eksperci od dawna wskazywali tu na niekonsekwencję ustawodawcy.

Gdy rząd, tak jak zobowiązał go do tego TK, ustali maksymalną stawkę za odbiór śmieci, będzie to teraz stawka za odpady posegregowane.

Autorzy liczą, że zmiany zachęcą do segregowania, a także do terminowych opłat za wywóz śmieci. Słowem komentarza można stwierdzić, że kwestia gospodarowania odpadkami w gminach powoli zaczyna mieć ręce i nogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *