monitoring

Zmiany w przepisach dotyczących monitoringu w miejscach publicznych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tworzy nowe przepisy, które mają służyć uporządkowaniu zasad dotyczących zakładania monitoringu w miejscach publicznych.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna nowe przepisy wprowadzają obowiązek oznaczenia każdej kamery w otwartej przestrzeni publicznej. Jeżeli zaś chodzi o umieszczanie kamer w zamkniętej przestrzeni przeznaczonej do użytku publicznego, jak np. sklepy, budynki użyteczności publicznej, konieczne stanie się poinformowanie o obszarze, który zostanie objęty monitoringiem.

W przygotowanym przez MSW projekcie pojawia się zakaz stosowania atrap. Jednocześnie osoby prowadzące monitoring wizyjny połączony z rejestracją dźwięku pozwalającą na słuchanie lub zapis rozmów, które nie posiadają wymaganych uprawnień podlegać będą karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Ponadto, według projektu, nagrywanie w miejscu, które może skutkować naruszeniem godności zagrożone jest karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Nagrany przez kamery materiał należy zniszczyć w ciągu 40 dni od jego powstania. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą grzywny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *