Zmiany w egzaminie maturalnym
Od 2015 roku zacznie obowiązywać nowa formuła egzaminu maturalnego. Jak informuje Minister Edukacji Krystyna Szumilas projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, zawierającego propozycje zmian na maturze, w poniedziałek trafi do konsultacji społecznych. Do matury w nowej formule przystąpi pierwszy rocznik uczniów, uczących się zgodnie z nową podstawą programową nauczania. Są to uczniowie którzy w roku szkolnym 2012/2013 pobierają naukę w pierwszej klasie szkoły ponadgimnazjalnej. W 2015 roku maturzyści, tak jak dotychczas, będą musieli zdać obowiązkową maturę z matematyki, języka polskiego, języka obcego. Wszystkie z wyżej wymienionych egzaminów odbędą się na jednym poziomie, który odpowiada obecnemu poziomowi podstawowemu egzaminu maturalnego. Ponadto każdy maturzysta będzie musiał przystąpić do co najmniej jednego egzaminu z grupy przedmiotów do wyboru.
Egzaminy maturalne z przedmiotów dodatkowych
Egzaminy z przedmiotów dodatkowych również będą zdawane tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu poziomowi rozszerzonemu.
W grupie przedmiotów do wyboru znajdą się:
- biologia
- chemia
- filozofia
- fizyka
- geografia
- historia
- historia sztuki
- historia muzyki
- informatyka
- język łaciński
- kultura antyczna
- wiedza o społeczeństwie
- języki mniejszości narodowych i etnicznych
- język regionalny
- języki obce nowożytne
- matematyka
- język polski.
Tak jak dotychczas maturzyści będą musieli przystąpić do dwóch egzaminów ustnych z języka polskiego oraz języka obcego. Jednakże egzamin z języka polskiego zmieni swoją formułę. Zdający będzie odpowiadał na wybrane losowo pytanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Pytania dotyczyć będą fragmentów tekstów – literackiego, popularno-naukowego – lub reprodukcji.
Aby uzyskać świadectwo maturalne przystępujący do egzaminu będzie musiał zdobyć minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wyniki egzaminów dodatkowych nie będą miały wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego. Znaczenia nabiorą dopiero przy rekrutacji na studia.