transakcje

Zmniejszenie limitu transakcji gotówkowych dla polskich przedsiębiorców

Już za niedługo, przedsiębiorcy w Polsce mogą spodziewać się zmian w związku z przeprowadzaniem transakcji bezgotówkowych. Część członków Platformy Obywatelskiej chce, aby limit rozliczeń wynosił 3 tys. euro- to o 12 tys. euro mniej niż obecnie – donosi Dziennik Gazeta Prawna. Skąd taki pomysł? Otóż zmiana minimalnej kwoty transakcji bezgotówkowych ma służyć zmniejszeniu szarej strefy. Propozycja posłów Platformy Obywatelskiej zyskała poparcie ze strony resortu finansów.

Według biura prasowego Ministerstwa Finansów, zwiększenie rozliczeń bezgotówkowych będzie korzystne dla gospodarki.

Dane NBP wskazują, że Polska jest jednym z europejskich liderów pod względem ilości instytucji płatniczych. Według rankingu, nasz kraj w UE wyprzedza tylko Litwa i Cypr. Fakt ten ma dowodzić, że przedsiębiorcy mają łatwy dostęp do placówek, gdzie mogą dokonywać przelewów. Na podobnym poziomie jak Polska i z takim samym limitem transakcji gotówkowych w UE jest tylko Słowenia i Czechy. Wiele krajów UE sukcesywnie wprowadza ograniczenia. Bułgaria od dwóch lat ma limit w wysokości 7,5 tys. euro, natomiast Dania- 10 tys. koron duńskich(równowartość ok.5,5 tys. zł).

Decyzję w sprawie ma podjąć Ministerstwo Gospodarki. Według Piotra Michniuka z biura prasowego MG, najpierw musi zostać przeprowadzona ocena funkcjonowania tej ustawy, by podjąć jakąkolwiek decyzję. -Nie można zapominać, że w Polsce jest wiele firm, które prowadzą działalność w miejscowościach, w których nie ma ułatwionego dostępu do placówki banku. Teoretycznie takie zmiany mogą utrudnić im prowadzenie firmy – ostrzega Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji publicznych w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *