kredyt konsumencki

Projekt zmian ustawy o kredycie konsumenckim

Minister Gospodarki otrzymał projekt zmian ustawy o kredycie konsumenckim. Zmiany w obecnie obowiązujących przepisach zostały zaproponowane przez Związek Polskiego Leasingu.

Jeżeli proponowane zmiany wejdą w życie, wówczas osoby, którym bank odmówił udzielenia kredytu na samochód będą mogły skorzystać z leasingu konsumenckiego.

Przepisy obecnie obowiązującej ustawy o kredycie konsumenckim uznają każdą formę leasingu konsumenckiego za kredyt. Członkowie Związku Polskiego Leasingu tego typu postanowienia określają mianem pomyłki legislacyjnej. Jednocześnie wskazują na to, że są one niezgodne unijnymi regulacjami.

Zmiany w ustawie umożliwiłyby zawieranie z prywatnymi osobami umowy leasingu samochodów o łącznej wartości 4 mld zł z punktu widzenia czterech kolejnych lat od dnia nowelizacji przepisów.

Leasing konsumencki jest ofertą skierowaną do osób fizycznych, do osób reprezentujących wolne zawody bez własnej firmy, pracujących na podstawie umów zlecenia lub kontraktach. W przeciwieństwie do kredytu bankowego leasing konsumencki nie wymaga tylu formalności i zabezpieczeń.

Dzieje się tak, ponieważ firmy leasingowe nie mają ustawowego obowiązku badania zdolności kredytowej klienta. Do zawarcia umowy wystarczają tylko dwa dokumenty tożsamości, oświadczenie o dochodach, oraz wpłata tzw. czynszu inicjalnego w wysokości 15-30% wartości pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *