Rodzaje metod służące kontroli pracownika
Umowa o pracę upoważnia pracodawcę do kontrolowania pracownika w miejscu pracy. Warto zapoznać się z niektórymi metodami jakie stosowane są w stosunku do podwładnych.
Co to za metody? Czy są skuteczne do kontrolowania pracowników na terenie firmy (na zewnątrz i wewnątrz obiektu)? Sprawdzamy.
Spis treści
1. Monitoring
Kamery zamieszczone w miejscu pracy to dzisiaj już standard. Metoda ta jest jedną z najczęściej stosowanych przez pracodawców, służy m.in. do kontroli czasu pracy czy ochronie przed ewentualną kradzieżą. Trzeba pamiętać, że monitoring zapewnia również bezpieczeństwo samemu pracownikowi. Niedozwolone jest umieszczanie kamer w: szatniach, przebieralniach oraz toaletach.
Więcej: Monitoring w firmie a prawo i RODO
2. Monitoring komputerów
Kontrolowanie aktywności w sieci pozwala pracodawcy sprawdzić czy, aby na pewno pan X nie czatuje na portalu społecznościowym w czasie pracy. Jeśli pracownik nagminnie wykorzystuje komputer do celów prywatnych, może zostać on zostać zwolniony, albo ukarany upomnieniem lub naganą.
3. Kontrolowanie służbowego telefonu
Pracodawca ma prawo do sprawdzania połączeń nawiązanych przez telefon firmowy. Dopuszczalna jest również geolokalizacja, która dotyczy zwłaszcza pracowników mobilnych.
4. Dane biometryczne
Ta metoda służy ku rejestrowaniu godzin przyjścia i wyjścia z miejsca pracy za pomocą skanowania linii papilarnych. Nawet, jeżeli pracownik zgodzi się na takie praktyki, musi wiedzieć, że taka czynność jest niedozwolona. Pracodawca, bowiem nie może gromadzić takich danych.
Według Kodeksu pracy, każde użycie dozwolonej przez prawo metody kontroli pracownika musi być adekwatna do sytuacji. Ponadto w Kodeksie pracy pracownik znajdzie spis jego dóbr chronionych.
Zobacz ofertę: monitoring w Lublinie.