pieniądze

Szybkie pożyczki nierzetelne

UOKIK nałożył na Spółkę Pożyczka Gotówkowa (dawniej Pomocna Pożyczka) karę w wysokości ok. 130 tysięcy złotych. Wcześniej Spółka została ukarana sumą w wysokości ok. pół miliona złotych. Kara została nałożona z uwagi na brak wykonania decyzji, co w konsekwencji prowadzi do stosowania niezgodnych z prawem praktyk w zakresie udzielania kredytów konsumenckich. Według UOKiK Spółka zawyża koszty sporządzenia umowy i pobiera opłaty przygotowawcze, których wysokość nie odpowiadają faktycznie poniesionym kosztom. Jak informuje serwis lex.pl Spółka nie zwracała konsumentom pieniędzy, w razie niedojścia umowy kredytu do skutku. Zdaniem Urzędu, „przedsiębiorca miał prawo zatrzymać jedynie taką część kwoty, która odpowiada faktycznie poniesionym kosztom”. Zatrzymał jednak całość.

W konsekwencji wydano decyzję nakazującą zaniechania stosowania tychże praktyk. Spółka wprowadziła pewne zmiany, lecz są one oczywiście niewystarczające. Przykładowo wysokość opłaty przygotowawczej została obniżona z 6 procent do 5,9 procent wnioskowanej pożyczki. Natomiast gdy nie dochodzi do zwarcia umowy, tylko jeden procent pobranej kwoty podlega zwrotowi.

Co ciekawe to nie pierwsza kara UOKIK dla tej Spółki i jej poprzedników prawnych. Łączna suma kar nałożonych na spółkę w ciągu ostatnich lat to prawie 2 miliony złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *