policja

Zwiększenie liczby fotoradarów na polskich drogach

Już pod koniec tego miesiąca Inspekcja Transportu Drogowego rozstrzygnie przetarg dotyczący zakupu trzystu fotoradarów. Nowe fotoradary pojawią się na polskich drogach już w lipcu bieżącego roku i ku wielkiemu niezadowoleniu kierowców będą pracować przez całą dobę.

Oprócz zwiększenia liczby fotoradarów z czasem planuje się stopniowe włączanie do systemu urządzeń służących do pomiaru prędkości na określonych odcinkach drogi oraz rejestrujących wjazd na czerwonym świetle.

Warto podkreślić, że od początku 2012 system fotoradarowy wykonał już ponad 200 tys. zdjęć pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość.

Fotoradary mają służyć poprawieniu bezpieczeństwa na polskich drogach. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się na terenie naszego kraju w 2003 roku. Od lipca 2011 Główny Inspektor Transportu Drogowego przejął kontrolę nad fotoradarami od policji oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dochody uzyskane z pracy tych urządzeń zasilają budżet państwa.

Pozostałe fotoradary znajdujące się na terytorium Polski, niebędące pod kontrolą Głównego Inspektora Transportu Drogowego pozostają w posiadaniu straży gminnych i wiejskich. Zaś dochody jakie przynoszą zasilają budżet samorządów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *